KSIĄDZ PROBOSZCZ

         

     

ks. Zbigniew Mizia

Ksiądz Zbigniew Mizia pochodzi z Mszany koło Wodzisławia Śląskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Jego ostatnią parafią była Kostuchna, a wcześniej sprawował posługę wikarego m.in. w parafii św. Józefa w Piekarach, w Katowicach - Zawodziu, Pszczynie, Imielinie, Rybniku, Rydułtowach. Parafia w Łaziskach Dolnych jest pierwszą, którą zarządza jako proboszcz.

 

 

KSIĘŻA PARCUJĄCY W NASZEJ PARAFII

 

 DSC05787.JPG - Oryginalny 

       ks. senior Dominik Szaforz 

Ksiądz Dominik Szaforz urodzony  15.04.1950r w Gostyni Śląskiej. Od 2008 r był proboszczem parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Łaziskach Dolnych.

 W 1975r przyjął święcenia prezbiteratu. Dnia 17.06.1985 roku bp. Herbert Bednorz mianował ks. Dominika Szaforza budowniczym kościoła parafialnego dla nowo powstałej parafii z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie i parafii Wniebowzięcia NMP w Rojcy. 

W 2015 roku przeszedł na emeryturę.

 

 

 KAPICA.jpg - Średni (szer. 300px)

                 ks. senior Gerard Kapica 

Ksiądz Gerard Kapica urodzony 21.02.1942r w Orzegowie – dzielnicy Rudy Śląskiej przez 27 lat był proboszczem parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Łaziskach Dolnych.

W 1960r wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. Pierwsze święcenia – subdiakonatu otrzymał w grudniu 1996 przed Wielkanocą 1967 – święcenia diakonatu, a w czerwcu – już w katedrze katowickiej – świecenia prezbiteratu z rąk biskupa Herberta Bednorza. Pierwszą parafią  księdza Kapicy była parafia Wirek w Rudzie Śląskiej, potem były Ornontowice, Świętochłowice-Zgoda, Józefka w Piekarach Śląskich i Wodzisław Radlin. 16 sierpnia 1981 r. ks. Kapica odebrał dekret proboszcza parafii w Łaziskach Dolnych z poleceniem budowy kościoła.

Po wielu trudach w 1988r aktami notarialnymi udało się księdzu Kapicy nabyć ziemie i od ówczesnych władz miejskich odebrać pozwolenie na budowę tak bardzo upragnionej światyni dla parafian Łazisk Dolnych. Budowę ksiądz proboszcz oficjalnie rozpoczął 13 maja 1988r. Ludzie angażowali się i finansowo i fizycznie. Jeżeli potrzebna była na dany dzień większa liczba osób, sam proboszcz jeździł po domach i umawiał się z ludźmi. 27 kwietnia 1991 roku bp Damian Zimoń dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez Jana Pawła II w Tarnowie. 17 maja 1997 roku odbyła się uroczystość konsekracji nowej świątyni.

W 2008 roku przeszedł na emeryturę.  Mieszka na terenie swojej parafii.

 

KSIĘŻA POCHODZĄCY Z NASZEJ PARAFII

  • Bogdan Reder (święcenia prezbiteratu przyjął w 1988 roku)
  • Szymon Melerowicz  (święcenia prezbiteratu przyjął w 2005 roku)